21 maja 2012

dżem po raz pierwszy


Zostałam bohaterem w swoim domu! Nie za sprawą znanej sieci sklepów budowlanych, tylko dżemu! Można? Okazuje się, że tak i to całkiem sprawnie, szybko i dość przyjemnie ;)

Zawsze wydawało mi się, że zrobienie dżemu to już wyższy stopień kulinarnego wtajemniczenia. Nic bardziej błędnego! Z Pozytywnej Kuchni wyszperałam przepis, na podobno prosty i szybki dżem z... rabarbarem (zdążyliście się już zorientować, że naprawdę "wkręciłam się" w rabarbar?). Dorota powiedziała, że przepis jest idealny na pierwszy raz, no i miała rację ;) Wyszedł doskonały! Słoiczki z tym specjałem rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Właśnie! O bułeczkach też będzie wkrótce, a tymczasem zapraszam do kuchni, dosłownie na chwilę. Dżem robi się prawie sam, czasem tylko trzeba zamieszać.

Dżem rabarbarowy z imbirem i pomarańczą

Przygotuj rabarbar. 

Umyj, obierz, pokrój w plasterki i do gara. 

Zasyp cukrem i wymieszaj. Teraz masz wolne! Rabarbar zajmie się cukrem sam;) 

Imbir i pomarańcza. Z pomarańczą jest najwięcej pracy, ale można sobie poradzić ;) 

Skórka z pomarańczy i miąższ do gara! Dodaj imbir. Zagotuj i podgrzewaj!

Po około 25 minutach zdejmij z ognia, wyjmij skórkę pomarańczową, przełóż dżem do słoików, odstaw, a potem podaruj komuś ważnemu :) 


Teraz już tylko smaruj kanapki, dodawaj do jogurtów i twarożków, i jedz ;) 

Przepis: 
(3-4 słoiczki po około 250 g) 
0,8 - 1 kg rabarbaru 
1 duża pomarańcza (skórka i miąższ) 
0,5 kg cukru 
1-2 łyżki startego świeżego imbiru 

1. Umyj rabarbar, obierz z grubej skórki i pokrój w plasterki. Wrzuć do garnka, w którym przygotujesz dżem. Zasyp rabarbar cukrem i odstaw na godzinę. Cukier prawie w całości się rozpuści. 
2. Sparz pomarańczę, obierz skórkę (nie wyrzucaj!).  Skórkę lepiej pozostawić w większych kawałkach, później łatwiej będzie ją odnaleźć w garnku ;) Usuń białe błonki z pomarańczy i wyjmij miąższ. Dodaj skórkę i miąższ do garnka. Podgrzej, aby cukier już w całości się rozpuścił. 
3. Dodaj starty imbir i zagotuj. Zmniejsz trochę ogień. Przez około 25 min podgrzewaj. Dżem będzie gęstniał, utworzy się również piana na powierzchni. Jeśli sama nie zniknie, trzeba ją zebrać pod koniec gotowania. 
4. Aby sprawdzić czy dżem jest wystarczająco gęsty, wstaw talerzyk na chwilę do zamrażalki i wyjmij. Łyżeczką nabierz dżem z garnka i "kapnij" na talerzyk. Dżem nie może płynąć, powinien zachować swój kształt, gdy lekko nachylisz talerzyk. 
5. Umyj i sparz słoiczki. Przełóż dżem i mocno zakręć słoiki przez ściereczkę. Obróć je do góry dnem, przykryj ręcznikiem i odstaw do całkowitego wystygnięcia. 

SMACZNEGO! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz